Sports on TV: Wednesday, February 9, 2022

0


Scroll down for Olympics TV schedule

(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Wednesday, February 9
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
6:30 p.m.

SECN — Georgia at Florida

ACCN — Wake Forest at NC State

BTN — Ohio St. at Rutgers

CBSSN — Richmond at George Mason

ESPN2 — Houston at SMU

ESPNU — Louisville at Notre Dame

FS1 — Xavier at Seton Hall

SECN — Alabama at Mississippi

ACCN — Pittsburgh at Florida St.

BTN — Minnesota at Nebraska

CBSSN — Loyola of Chicago at Bradley

ESPN2 — Tennessee at Mississippi St.

ESPNU — Texas Tech at Oklahoma

FS1 — Georgetown at DePaul

CBSSN — San Diego St. at San Jose St.

ESPNU — California at Oregon St.

COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
3 p.m.

PAC-12N — Oregon at Washington St.

PAC-12N — Oregon St. at Stanford

COLLEGE VOLLEYBALL (MEN’S)
10 p.m.

PAC-12N — UC Santa Barbara at Southern Cal

GOLF
3:30 a.m. (Thursday)

GOLF — DP World Tour: The Ras Al Khaimah Classic, First Round, Al Hamra Golf Club, Al Jazirah Al Hamra, United Arab Emirates

ESPN — Chicago at Charlotte

ESPN — Golden State at Utah

TNT — Nashville at Dallas

TNT — NY Islanders at Vancouver

SOCCER (MEN’S)
8:20 a.m.

FS2 — FIFA Club World Cup: Monterrey vs. Al Jazira Club, Fifth-Place Match, Abu Dhabi, United Arab Emirates

FS2 — FIFA Club World Cup: Al Hilal vs. Chelsea, Semifinal, Abu Dhabi, United Arab Emirates

USA — Premier League: Southampton at Tottenham Hotspur

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds

TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP, Dallas-ATP; St. Petersburg-WTA Early Rounds

OLYMPICS SCHEDULE

(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
CROSS COUNTRY SKIING
2:25 a.m. (Thursday)
USA — Women’s Cross-Country Skiing (Classical 10km)

CURLING
12:15 p.m.
USA — Men’s Curling (China vs. Sweden) (Taped)

5 p.m.
CNBC — Men’s Curling (U.S. vs. ROC) (Taped)

8:05 p.m.
CNBC — Women’s Curling (U.S. vs. ROC) (Taped)

FIGURE SKATING
8:30 p.m.
USA — Men’s Figure Skating (Free Skate)

HOCKEY
3:50 a.m.
USA — Men’s Hockey (ROC vs. Switzerland)

8:30 a.m.
USA — Men’s Hockey (Czech Republic vs. Denmark)

5 p.m.
USA — Hockey (Game Of The Day) (Taped)

11:10 p.m.
CNBC — Men’s Hockey (Sweden vs. Latvia)

3:40 a.m. (Thursday)
USA — Men’s Hockey (Finland vs. Slovakia)

LUGE
11:15 a.m.
USA — Luge (Doubles: First, Final Runs) (Taped)

10:20 p.m.
USA — Luge (Doubles: First, Final Runs) (Taped)

MULTIPLE EVENTS
2 p.m.
NBC — Alpine Skiing; Luge; Nordic Combined; Snowboarding (Taped)

8 p.m.
NBC — Women’s Snowboarding, Short-Track Speedskating, Figure Skating (Men’s) & More (Taped)

1:05 a.m. (Thursday)
NBC — Alpine Skiing & Figure Skating (Men’s Ceremony)

2 a.m. (Thursday)
NBC — Snowboarding, Speedskating, Figure Skating (Men’s) & More (Taped)

SKELETON
11:45 p.m.
USA — Men’s Skeleton (First, Second Runs) (Taped)

SKIING
3 a.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Individual Normal Hill)

10:30 a.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Individual 10km) (Taped)

7 p.m.
USA — Men’s Nordic Combined (Normal Hill, 10km) (Taped)

6 a.m. (Thursday)
USA — Skiing (Mixed Team Aerials)

SNOWBOARDING
10:50 p.m.
USA — Men’s Snowboarding (Snowboard Cross Qualifying)

1 a.m. (Thursday)
USA — Men’s Snowboarding (Snowboard Cross Finals)

SPEEDSKATING
6 a.m.
USA — Women’s Speedskating (1000m, Relay), Men’s Speedskating (1500m)



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.